© 2022, Ing. Petr Rastokin, Astrologická poradna "RA" |
Původně umístěno jako příspěvek na fórum Astrologie
.
Podnětem k mé původní odpovědi na fóru byla úvaha, že pokud by kruh
nebyl rozdělen na 360°, ale např. na 400 gradů, neměli bychom vztahy jako "trigon", "sextil" atp.
Úvaha však není správná - zmíněné aspekty, ani ty další, na samotném dělení kruhu
na 360 stupňů nijak nezávisí.
Zde je text aktualizován dle potřeb WEBu - původní odpověď viz odkaz výše.
Aspekty nijak nesouvisí s dělením na stupně - jsou totiž obrazem rezonance v dráze - jsou to celočíselné násobky příslušné harmonické (tj. příslušného dělení) - trigon dělení celku/cyklu na tři, kvadrát na 4 kvadranty, sextil na šest atd. - viz např. článek v Konstelaci "22 písmen a aspekty". V článku je také úplný popis hlavních dělení zodiaku včetně logiky základního dělení na 12 - známého od dob Véd (dvanáctinné dělení je produkt živlové triplicity jako důsledek nastoupené individuace) a vnímané i egyptskými theurgy, neboť dělení na "právě 12" je geometrická vlastnost sféry.
Samotné dělení na 360° má opět původ v Egyptě. Již v období Předdynastickém - po přechodu z Lunárního "roku" (jeden oběh Luny *) na Sluneční rok (což souvisí s přechodem od Thot-mésů k Ra-mésům, čili od "měřičů" Luny k "měřičům" Slunce) se Sluneční pohyb stal základní - určující mírou. Uvádí se, že to bylo nejpozději v roce 4236 př.n.l. [J.H.Breasted mluví o nejstarším zaznamenaném datu v Egyptě]
Přitom 1° zhruba odpovídá Slunečnímu oblouku za 1 den - Za úsek 1/12 cyklu je to 30 celých dní ( = 30dní + 5/12 dne =365/12). Staří Egypťané tak dostali Sluncem určené dělení na stupně (stupně Slunce) s malou nepřesností (10 hodin). Přizpůsobili tomu i kalendář - 12 měsíců po 30 dnech + 5 "plonkových" dní (tzv. epagomenální dny, tedy rodné dny podle jmen dětí boha Geba a bohyně Nút: bohů Usira, Hora a Sutecha a bohyň Esety a Nebthety).
Celý kruh tak rozdělili na 360 stupňů (tj. 12 stejných částí po 30 stupních) a (!!) s malou chybou i celý Sluneční rok.
Souvislost "našeho" Zodiaku s egyptským kalendářem jde ještě dál.
Dělení roku na tři roční období
po čtyřech měsících o třiceti dnech přímo odpovídá živlové triplicitě po čtyřech 30° znameních (tři světy po 4 živlech).
Nedosti na tom - naše dekany (dělení znamení na třetiny po 10°) přímo odpovídají egyptským dekanům - třetinám měsíce
po 10 dnech. Toto dělení cyklu, celku na 36 dekanů pak nalezneme už na rakvích Staré říše (poloviční míra 5°
je známa jako 72 talismanů Merkurovské sféry).
Obr. "360°"
O "3 matkách" a o návaznosti jednotlivých abeced (astrologické, hebrejské a tarotové
viz přednáška
Kostra na nebi, na zemi a o věcech mezi nebem a zemí .
*) "Roky" odměřované Lunárními oběhy korespondují s "mnohasetletým" životem Biblických králů, ale také s Nodálem, předcházejícím Sluneční Zodiak. I později, když Egypťané používali 3 kalendáře souběžně (a to celých 2000 let), byl ten Lunární nadále korigován hvězdným. Zde se dotýkáme otázky, zda se Lunární kalenář opíral o fáze (lhostejno zda s počátkem při východu resp. západu, tj. před Novem resp. po Novu), anebo byl korigován prostřednictvím hvězdného nebe).
18:35:04, 27. července 2023 © Ing. Petr Rastokin