© 2022, Ing. Petr Rastokin, Astrologická poradna "RA" |
Původně umístěno jako příspěvek na fórum Astrologie
Opět jsou zde vypuštěny příspěvky, které s tématem nesouvisejí, a to včetně úvodní části autorského příspěvku,
odpovídajícího na námitku pana Heřta. Nicméně konec tohoto příspěvku musím ocitovat, aby navazující text neztratil smysl.
Petr Rastokin:
Ve volbě času (na pólu:-) žádnou potíž nevidím. Je-li časový okamžik dán (konkrétní novoluní, "pecka čenichovka Médy chlupáče", atd.), je jen a jen věcí vkusu, v jakém "čase" jej budeme vyjadřovat, při tom je
lhostejno, kde se nacházíme, jestli v Americe, na Měsíci, nebo dokonce na tom pólu.
Máme dva typy časů : jednosložkové - Universal Time (UT) - číselně totožný s pásmovým GMT (zóna=0) a dvousložkové (pásmové) [čas, zóna], kde zóna udaná v hodinách je určena poledníkem, k němuž je vztažena (zóna = Long/15). Můžeme tedy daný okamžik určovat ve Středoevropském čase CET: [T,-1h] nebo ve východoevropském (EET) [T+1h, -2h], ale klidně i v místním čase pro poledník v "Hornej-Dolnej" např. se zeměpisnou délkou Long=18° východně - pak bude časové určení zmíněného okamžiku [T+12min, -1:12]. Mimochodem, běžně se to používá např. právě při náhradě toho místního času pásmovým - s tím souvisí i fakt, že poledník zóny (obecně) nesouvisí s poledníkem místa, pro které horoskop počítáme. (Zde používám staré značení - zóna východně je záporná.)
V pokračování vlákna jsem na Campanových a Placidových domech demonstroval problematiku vycházení a zapadání obecně a dále pak ukázal, jak vypadají Placidovy domy za polárním kruhem.
Zde na WEBu je toto téma probráno v sekci Základy astrologie
- konkrétně: "Horizontální domy, vycházení a zapadání (Placidus za polárním kruhem)" a
"Placidovy domy, doplněk k
Placidovi za polárním kruhem".
22:46:26, 28. června 2023 © Ing. Petr Rastokin